Filmy biograficzne to świetny wybór dla miłośników historii z życia wziętych, ale także fanów filmów dokumentalnych i dramatów. Filmowcy biorą na tapetę życiorysy gwiazd filmowych, muzyków, wybitnych pisarzy i naukowców, ale również zwykłych ludzi o niezwykłym życiu. Powstało wiele świetnych filmów biograficznych, które weszły już do klasyki kina jak "Pianista", "Piękny umysł" czy "Amadeusz", ale w tym zestawieniu skupimy się na najnowszych i najlepszych filmach biograficznych.
Spis treści
Filmy biograficzne wciągają, bo kochamy poznawać prywatne życie sławnych osób. Jakie mieli dzieciństwo? Dlaczego właśnie oni odnieśli sukces? Czy sława i bogactwo dała im szczęście? Takich odpowiedzi szukamy w filmach biograficznych. Nic dziwnego, że reżyserzy i scenarzyści uwielbiają sięgać po historie z życia sławnych osób, bo to zwykle przepis na gotowy scenariusz.
Dlatego co roku pojawia się wiele filmów biograficznych. Wiele z nich stało się już klasykami, w tym takie biografie jak "Amadeusz" z 1984 r. w reżyserii Miloša Formana czy "Pianista z 2002 roku Polańskiego. Wybranie wśród nich najlepszych filmów biograficznych byłoby karkołomnym zadaniem, dlatego skupimy się na biografiach z ostatnich lat wśród których również można znaleźć wiele perełek.
6 lat Bradley Cooper przygotowywała się do zagrania roli kompozytora Leonarda Bernsteina. Kumulacją była 6 minutowa scena nagrywana na żywo z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną. Jednak ten film biograficzny również wyreżyserowany przez Coopera w dużej mierze skupiał się na prywatnym życiu kompozytora, a zwłaszcza na relacji z żoną Felicią (Carey Mulligan) oraz licznych romansach m.in Davide Oppenheimem (w tej roli z Matt Bomer). Kreacja Coopera i Mulligan doczekała się nominacji do Oscarów.
Gdzie: Netflix
Biograficzny film o ojcu bomby atomowej J. Robert Oppenheimerze zgromadził plejadę gwiazd i zdobył szturmem Oscary (wygrana w 7 kategoriach). Obraz Christophera Nolana ogląda się jak trzymający w napięciu thriller, zaś twarz Cilliana Murphy'ego w tytułowej roli hipnotyzuje. Losy Oppenhaimera możemy śledzić w dwóch planach czasowych: od 1926 roku, kiedy młody fizyk Oppenhaimer interesuje się fizyką kwantową, co doprowadza do prac nad bombą atomową oraz w okresie powojennym, kiedy trwa walka o wykluczenie wpływu Oppenhaimera na rozwój amerykańskiego programu nuklearnego. Pełna rozmachu biografia i wstrząsające zdjęcia zapadają w pamięci.
Gdzie: SkyShowtime
Helen Mirren w tym biograficznym filmie wciela się w postać kontrowersyjnej izraelskiej premier, Goldy Meir. Akcja toczy się w czasie wojny Jom Kippur w 1973 roku. Meir musi zdecydować o strategii obronnej kraju, jednocześnie walcząc z toczącym ją rakiem.
Gdzie: Canal Plus
Ten film biograficzny zdobył Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmów Fabularnych. To zasługa zarówno odtwórcy głównej roli Dawida Ogrodnika, jak i wyjątkowego bohatera - ks. Jana Kaczkowskiego. "Johnny" to opowieść o księdzu, który potrafi dać drugą szansę - kiedy za drobne przestępstwo trafia do niego Patryk (Piotr Trojan), Kaczkowski zachęca go do pomocy w powstającym hospicjum dla chorych na raka.
Gdzie: Netflix
Jedną z najgłośniejszych premier 2022 roku był film biograficzny o Elvisie Presley'u skupiający się na relacji króla rock'n'rolla (w tej roli świetny Austin Butler) i jego managera, znanego jako pułkownik Parker (Tom Hanks). Oszałamiające widowisko w reżyserii australijskiego reżysera Baza Luhrmanna ("Romeo+Juliette") pokazuje nie tylko błyskawiczną karierę Elvisa, ale również jego osamotnienie, odizolowanie, zagubienie i wrażliwość. Warty polecenia nie tylko dla miłośników Króla.
Gdzie: HBO Go
Nominowany do Oskara jako najlepszy film i zdobywca nagrody za najlepszy montaż i i montaż dźwięku ten film biograficzny opowiada historię amerykańskiego projektanta Carrolla Shelby (Matt Damon), który razem z brytyjskim kierowca Kenem Milesem (wychudzony Christian Bale), na zlecenie Henry'ego Forda II, podejmuje wyzwanie pokonania samochodów ekipy Ferrari w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Pomysł na film krążył po amerykańskich wytwórniach od lat, zaś pierwotnie główne role mieli zagrać Brad Pitt i Tom Cruise. Ten film biograficzny dzieje się w latach 60. i przyciąga nie tylko stylistyką retro i pięknymi samochodami vintage, ale również emocjonującymi wyścigami i wciągającym dramatem.
Gdzie: HBO Go
To właśnie dzięki nominacji za tytułową rolę króla Richarda (Richarda Williamsa) w filmie biograficznym o życiu ojca Sereny i Venus Willams Will Smith znalazł się na pamiętnej gali Oskarowej w 2022 roku, gdzie wywołał skandal uderzając w twarz Chrisa Rocka, ale również zdobywając Oskara za główną rolę męską. Sam film o biografii Richarda Williamsa skandalizujący nie jest i opowiada historię ojca słynnych tenisistek i trenera tenisa oraz drogi jaką pokonał, aby jego córki zrobiły karierę w sporcie zarezerwowanym głównie dla bogatych. Jednocześnie wyróżniało go podejście mające uchronić je, aby nie wypaliły się przedwcześnie. Chociaż film uzyskał głównie pozytywne recenzje, część krytyków zwróciła uwagę, że biografia Richarda Williamsa została oczyszczona z mniej chwalebnych elementów m.in. licznych pozamałżeńskich romansów. Nic dziwnego - producentkami filmu były jego córki Venus i Serena.
Gdzie: HBO Go
Księżna Diana od dawna jest obiektem fascynacji filmowców, o czym świadczą liczne filmy biograficzne i dokumentalne na jej temat. Wybija się tu pozycja "Spencer", w którym główną rolę gra Kristen Steward, w reżyserii Pablo Larraina (specjalisty od biografii m.in. "Jackie" i "Neruda"). Film skupia się na okresie świąt Bożego Narodzenia w 1991 roku, kiedy związek Diany z księciem Karolem (Jack Nielen) chylił się ku końcowi w związku z jego romansem z Camillą Parker. Diana czuje się wykluczona przez rodzinę królewską i osamotniona walczy z depresją i zaburzeniami odżywiania. Film był zresztą krytykowane za zbyt obrazowe pokazywanie problemów księżnej z bulimią, ale Steward była wychwalana za świetne odwzorowanie zachowania księżnej.
Gdzie: Polsat Box
Włoski temperament i wielka moda to tylko niektóre z tematów filmu "Dom Gucci" skupiającego się przede wszystkim na relacji Patrizii Reggiani (Lady Gaga) i Maurizio Gucci (Adam Driver). Burzliwe życie miłosne i walka o władzę nad włoskim domem mody zostały zekranizowane przez Ridleya Scotta. Ten film biograficzny pełen jest gwiazd takich jak Jared Leto, Jeremy Irons, Jack Huston, Salma Hayek i Al Pacino nawet w pomniejszych rolach, zaś całość uwodzi dzięki magnetycznej muzyce lat 80.
Gdzie: HBO Go
Polscy himalaiści rozpalają wyobraźnie rodaków, zaś próby zdobycia coraz bardziej niebezpiecznych gór śledzą miliony osób. Film "Broad Peak" to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki (w tej roli Ireneusz Czop) – legendarnego polskiego himalaisty, należącego do grupy słynnych Lodowych Wojowników, który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. Film opowiada zarówno historię trudnej wyprawy, ale jest również biograficzny i opowiada o prywatnym życiu wspinaczy, w tym relacji Berberki z żoną Ewą (Maja Ostaszewska).
Gdzie: Netflix
W Polsce mało znany komediowy duet, w Stanach Zjednoczonych zaś legenda. Lucille Ball (Nicole Kidman) to twórczyni serialu „Kocham Lucy”, w którym grała ze swoim mężem Desi Arnaz (Javier Bardem). Filmowa biografia pokazuje kilka dni z życia pary, w trakcie których mierzą się z niewiernością Desiego, groźbą zdjęcia programu z anteny oraz ciążą Lucille, która w konserwatywnych latach 50. nie mogła być pokazywana w telewizji. Biograficzny film Aarona Sorkina zdobył Złotego Globa i nominacje do Oskara.
Gdzie: Amazon Prime
Bazujący na książce Joyce Carol Oates o tym samym tytule, film "Blondynka" to biografia Normy Jean powszechnie znanej jako Marilyn Monroe. Od dzieciństwa z nieobecnym ojcem i niestabilną psychicznie matką, przez próbę zaistnienia w przemyśle filmowym skutkującą molestowaniem i gwałtem, przez wielką sławę kupioną samotnością i uzależnieniami, film opowiada niełatwe życie najsłynniejszej seksbomby świata. Ana de Armas zyskała uznanie swoją przekonywującą rolą, chociaż sam film bywa krytykowany za zbyt spłaszczone pokazanie MM – głównie jako ofiary. Adrien Brody i Bobby Cannavale grają mężów Marilyn. Uwaga, film trwa prawie 3 godziny.
Gdzie: Netflix
"Bohemian Rhapsody" okazało się najbardziej dochodowym filmem biograficznym w historii, zarabiając w kinach ponad 900 mln dolarów. Nic dziwnego, w końcu każdy z nas zanucił chociaż raz The Show Must Go On. A to właśnie o zespole Queen, a w szczególności jego wokaliście Freddiem Mercury (Rami Malek) opowiada ten film. W dużej mierze skupia się na życiu miłosny Freddiego – jego związku z Mary Austin, która pozostała jego długoletnią przyjaciółką, po wyjściu na jaw, że Mercury związał się ze swoim managerem, ale również na jego relacji z zespołem, solowej karierze i śmiertelnej chorobie (AIDS).
Gdzie: Serwisy VOD
Film jest nagraniem musicalu (z 2015 roku) pod tym samym tytułem, który zrobił fenomenalną karierę na Broadwayu i opowiada biografię Alexandra Hamiltona, jednego z Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych. Film nie jest stricte biografią, ale należy do gatunku fikcji historycznej, zaś bohaterów filmu grają nie-biali aktorzy. Główną rolę gra Lin-Manuel Miranda, który również napisał muzykę i teksty piosenek, głównie hip-hopowych. Film został uznany za jeden z najlepszych filmów 2020 roku Amerykańskiego Instytutu Filmowego i otrzymał wiele nominacji m.in. do Emmy i Złotych Globów.
Gdzie: Disney+