Relacje

Czy to koniec związku? Jak rozpoznać, że powinnaś odejść

Czy to koniec związku? Jak rozpoznać, że powinnaś odejść
Jak rozpoznać, że to koniec miłości?
Fot. iStock

Kryzys czy koniec związku? W praktyce trudno rozróżnić te dwa stany. Być może zadajesz sobie pytanie, na jakim etapie jesteście z obecnym partnerem. Kłócicie się, macie ciche dni, coraz częściej dostrzegasz oznaki, że związek nie ma sensu. Ale czy na pewno? Skąd masz wiedzieć, czy warto dać związkowi szansę? Zacznij od zadawania pytań. Nie partnerowi, tylko sobie. Oto przewodnik krok po kroku, który pozwoli ci zrozumieć, na jakim etapie jest twój związek. 

Definitywny koniec związku czasem trudno odróżnić od zwykłego kryzysu w miłości. Boimy się zerwać, choć czasem zastanawiamy się nad stanem swoich uczuć i nad tym, czy aby nasz parter jest tak samo zaangażowany w ten związek, jak my. „Tyle lat z nim spędziłam... Trochę szkoda. Znów będę sama. A jeśli już na zawsze? A jeśli to tylko chwilowy kryzys i zrywając, popełnię błąd?” – myślimy. Oznaki, że to nie miłość wcale nie są takie oczywiste. Na szczęście jest kilka sposobów, aby przekonać się, że związek nie ma sensu.

Dlaczego chcesz się rozstać?

 

Szukając odpowiedzi na pytanie czy to kryzys czy koniec związku, na początku zorientuj się, na ile twoje postanowienie o zerwaniu relacji jest ostateczne. Pomoże ci ćwiczenie. Weź karton, rozrysuj tabelkę: mają się na niej zmieścić cztery pola. Plusy i minusy rozstania. Plusy i minusy pozostania z aktualnym partnerem. Na przykład: "Co byłoby dobrego w rozstaniu? Spotkałabym za jakiś czas kogoś, kto lepiej do mnie pasuje. Co byłoby złego w naszym rozstaniu? Nie lubię samotności, pewnie byłabym smutna. Pozytywy pozostania w związku... lubię go, szanuję, cenię jego rady. Ciągle mam nadzieję, że może podejmiemy decyzję o powiększeniu rodziny, za czym tęsknię. Negatywy? Będziemy się kłócić, jak teraz, będę przez niego płakała...”. Daj sobie kilka dni na rozważania wszystkich za i przeciw, dopisuj nowe pozycje.

Drugie zadanie, które może przekonać cię, że to definitywny koniec związku: znajdź godzinę, dwie tylko dla siebie, usiądź wygodnie i wyobraź sobie siebie za 30 lat. Jak wyglądasz? Gdzie jesteś? Z kim jesteś? Co robisz, gdy wstajesz z łóżka, gdzie pracujesz, jak spędzasz czas wolny a jak wieczory? Czy widzisz obok siebie mężczyznę, z którym aktualnie jesteś w związku? Czy umiesz go sobie wyobrazić za 30 lat i chcesz, by ten przyszły on codziennie ci towarzyszył?

 

Kryzys czy koniec związku? Daj sobie czas

Jeśli negatywy pozostania razem przeważają, jeśli widzisz więcej korzyści w zakończeniu relacji i absolutnie nie wyobrażasz sobie tego mężczyzny u swojego boku za 30 lat – to oznaki, że związek nie ma sensu. Chyba już wiesz, co powinnaś w takiej sytuacji zrobić? Ale może jeszcze nie jest to dla ciebie jasne, może wciąż masz wątpliwości. W porządku. Daj wam pół roku. Postaraj się zmienić coś na lepsze w waszym związku. Powiedz partnerowi, czego oczekujesz, czego ci brakuje, ale przede wszystkim: nagradzaj każde jego dobre zachowanie. Powiedz mu, co zrobił dobrego, fajnego, czym ci zaimponował. Dopiero, gdy po upływie tego czasu okaże się, że wszystko jest po staremu – zdecyduj się na definitywny koniec związku i odejdź. Wcześniej jednak, dla pewności, zrób krótki test.

Przekonaj się, czy to koniec miłości. Zrób test psychologiczny

Zastanawiasz się, czy to koniec związku czy przejściowy kryzys? Odpowiedz TAK lub NIE na poniższe pytania.

Czy…

  • Często oskarżacie siebie nawzajem? TAK/NIE
  • Odnosicie się do siebie krytycznie? TAK/NIE
  • W waszych rozmowach pojawia się pogarda? TAK/NIE
  • Przyjmujesz postawę obronną? TAK/NIE
  • Masz wrażenie, że partner żywi wobec ciebie same negatywne uczucia? TAK/NIE
  • Twoje wspomnienia dotyczące waszego związku są złe? TAK/NIE
  • Któreś z was przestało bywać w domu, unika wspólnego spędzania czasu? TAK/NIE
  • Myśląc o swojej przyszłości, trudno Ci wyobrazić sobie w niej obecnego partnera? TAK/NIE
  • Masz wrażenie, że gdy spędzasz czas bez partnera, jesteś szczęśliwsza? TAK/NIE

Odpowiedziałaś na większość pytań twierdząco? Masz więc już pewność: to stacja końcowa waszej miłości.

Jak przetrwać koniec związku? Rozstanie to proces

Ty już wiesz, że to definitywny koniec związku. Pytanie tylko, czy twój partner o tym wie. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak dać do zrozumienia, że to koniec? Zazwyczaj przychodzi nam do głowy myśl, by "załatwić sprawę delikatnie", zasugerować, że powinniśmy od siebie odpocząć, ale zostaniemy przyjaciółmi... To zły pomysł. Gdy masz pewność, że to już koniec, nie dawaj drugiej stronie nadziei, nie sugeruj, że istnieją jakieś inne, obiektywne przyczyny rozstania. Lepiej mówić o sobie: "Chcę się rozstać. To moja decyzja".

 

Nie ma jednak co liczyć, że ta rozmowa pójdzie gładko. Koniec związku i miłości to silne emocje, także – negatywne. Należy się na to przygotować. Powtarzać: "Rozumiem to. Przykro mi. Nie mam nic więcej do powiedzenia". Bądź cierpliwa: ty ponad pół roku myślisz o rozstaniu, twój partner jest być może takim obrotem sprawy zaskoczony. Rozstanie to proces. Musi trwać. Partner musi przejść wszystkie fazy żałoby: zaprzeczania ("Zastanów się, nie skreślaj nas!"), smutku (znajomi będą dzwonić: "Widziałam go, schudł strasznie, wyglądał jak siedem nieszczęść!"), złości (były partner wyśle ci pełnego pretensji sms-a, być może rozpuści plotki na twój temat). Ważne, by nie odpowiadać na agresję agresją, bo to prowadzi jedynie do eskalacji konfliktu. Ale potem przychodzi faza reorganizacji życia. I na tym etapie oboje będziecie już pewni, że nic do siebie nie czujecie, a rozstanie było najlepszym, co mogło was spotkać.

Tekst ukazał się w magazynie Twój STYL nr 01/2021
Więcej na twojstyl.pl

Zobacz również