Ciężko wybrać najlepszy serial wszechczasów na Netflixie, ale muszą być to produkcje oryginalne, ciężkie do zapomnienia i z mocnymi postaciami. Oto 23 najlepsze seriale Netflix, które nigdy się nie nudzą.
Spis treści
Najlepsze seriale Netflix to produkcje, do których chcemy wracać, chociaż na platformie streamingowej Netflix pojawiają się niemal codziennie nowe tytuły. Streamingowy gigant znany jest z olbrzymiej biblioteki tytułów, która często ulega zmianom. Niektóre seriale trafiły na Netflix tylko na krótki czas, jednak oryginalne produkcje Netfliksa powinny przetrwać kolejne czystki w serwisie. I to właśnie z produkcji Netflix Originals wybieramy top seriale. Poniższa lista zawiera subiektywny top seriali, które niekoniecznie są najnowsze, ale bronią się wyśmienitym aktorstwem i historiami, do których chętnie wracamy. Najlepsze seriale komediowe, wciągające seriale Netflix czy najlepsze seriale science fiction towarzyszą stylowym dramatom i romantycznym serialom kostiumowym.
Ten polski serial Netflixa okazał się hitem końcówki 2023 roku, zaś widzowie natychmiast zaczęli domagać się jego kontynuacji (z sukcesem). Nazywany sarmackim "The Office" satyryczny serial "1670" opowiada o niewielkiej wiosce Adamczycha, podzielonej na pół, z czego "mniejsza połowa" należy do Jana Pawła (Bartłomiej Topa), szlachcica z ambicjami, aby stać się najsłynniejszym Janem Pawłem w historii Polski. Z kolei jego żona Zofia (Katarzyna Herman) marzy, aby wydać jedyną córkę Anielę (Martyna Byczkowska), za syna syna magnaty. Sama Aniela, walcząca o środowisko i prawa chłopów feministka, jest wyraźnie zainteresowana przebywającym we wsi na chłopskiej wymianie Litwinem Maciejem (Kirył Pietruczuk). Dodajmy do tego robiącego kościelną karierę syna Jakuba ( fenomenalny Michał Sikorski) i dziedziczącego rodzinną schedę Stanisława (Michał Balicki), a otrzymamy modelową polską rodzinę A.D. 1670. Połączenie formatu mockumentu, nawiązania do historii Polski, ale i współczesności, okazało się strzałem w dziesiątkę.
To jeden z najlepszych seriali Netflix 2023 roku, obsypany nagrodami takimi jak Złote Globy, SAG czy Emmy. Steven Yeun ("The Walking Dead", "Minari) i Ali Wong grają dwójkę kierowców, między którymi niemal dochodzi do drogowej stłuczki. Sfrustrowani życiem prywatnym i zawodowym ludzie wykorzystują zdarzenie drogowe, aby rozładować kotłujące się w nich napięcie, ale spór między nimi narasta, doprowadzając do destrukcji. W pobocznych rolach m.in Ashley Park ("Emily w Paryżu"). Komediowa produkcja Netflixa miała być z założenia miniserialem, ale świetnym odbiór pierwszego sezonu przełożył się na kontynuację tytułu. W 2. sezonie obejrzymy kolejną parę wdającą się w tytułową awanturę, zaś do głównych ról typowani są m.in. Charles Melton, Cailee Spaeny, Jake Gyllenhaal czy Anne Hathaway.
Antologia "Czarne lustro" udowadnia, że seriale Netflix mogą być synonimem jakości. kupia się na zagadnieniach związanych z rozwojem technologii. Każdy odcinek może być oglądany pojedynczo. Za najlepsze odcinki uważane są m.in. „White Christmas” (występuje m.in. Jon Hamm) z trzema historiami na temat technologii pozwalającej w prawdziwym życiu „blokować” ludzi, dzięki czemu nie słyszymy co do nas mówią; „Hang the DJ” o aplikacji, która łączy ludzi w romantyczne związki, które mają z góry określony termin ważności czy „Nosedive” ( z Bryce Dallas Howard) o świecie, w którym każdy otrzymuje ocenę od 1 do 5, od której zależy jakie miejsce w społeczeństwie zajmuje i jak jest traktowany.
Najlepszy serial HBO? Oto nasz ranking
Seriale dokumentalne Netflix są świetnie zrobione i historia jednego z najsłynniejszych piłkarzy świata Davida Beckhama nie jest wyjątkiem. Kolejne odcinki opowiadają o karierze piłkarza, w szczególności jednak jak jego związek i małżeństwo ze słynną piosenkarką Victorią Beckham wpłynął na jego grę oraz pozycję w drużynie. Victoria również sporadycznie występuje w serialu z zawsze dowcipnym komentarzem, wprowadzając jednocześnie widzów za kulisy medialnego szaleństwa pod marką Beckhamów. Nie tylko dla fanów piłki nożnej.
Najchętniej oglądany serial kostiumowy Netflix to adaptacja serii powieści Julii Quinn opowiadająca o losach rodzeństwa z arystokratycznej rodziny Bridgertonów zamieszkującej Londyn w epoce Regencji (początek XIX wieku). Każdy sezon (obecnie czekamy na 3 sezon serialu) skupia się na innym członku rodziny i jego miłosnych zawirowaniach. W pierwszym sezonie policzki płonęły od namiętności między Daphne (Phoebe Dynevor) a przystojnym i niedostępnym księciem (Regé-Jean Page), w kolejnym od romansu między Anthonym i siostrą jego narzeczonej (Simone Ashley). Za narrację odpowiada tajemnicza lady Whistledown (z głosem Julie Andrews), która miesza w życiu miłosnym londyńskiej socjety. Kolejny serial ze świata Bridgertonów to prequel "Królowa Charlotte" opowiadający o losach znanej z serialu władczyni.
Sfabularyzowana historia brytyjskiej rodziny królewskiej to jeden z najpopularniejszych seriali Netflixa. Losy Windsorów śledzimy od momentu koronacji młodziutkiej Elżbiety II na królową i towarzyszymy jej rodzinie we wzlotach i upadkach. W zmieniającej się obsadzie mogliśmy zobaczyć m.in. Claire Foy i Olivię Colman w roli królowej, Gillian Anderson jako Margaret Thatcher, a także Emmę Corin i Elizabeth Debicki w roli księżnej Diany. "The Crown" zakończył się z 6. sezonem serialu.
Najbardziej cukierkowy z seriali Netflix to opowieść o młodej Amerykance Emily (Lily Collins), która zostaje wysłana do paryskiej agencji PR-owej, aby wprowadzić amerykańskie standardy pracy. Na czele agencji stoi wyrafinowana Sylvie (Philippine Leroy Beaulieu), która z trudem znosi Emily. Poza problemami w pracy Amerykanka w Paryżu wikła się również w miłosny trójkąt z przystojnym szefem kuchni Gabrielem (Lucas Bravo) i jego długoletnią narzeczoną oraz w romans z przystojnym Brytyjczykiem (Lucien Laviscount). Mimo licznych obowiązków Emily ma zawsze czas, aby założyć kolejną zjawiskową kreację (za garderobę odpowiada znana z „Seksu w wielkim mieście” Patricia Field) oraz udać się na randkę w najpiękniejsze zakamarki Paryża.
Jeden z najbardziej stylowych seriali Netflix to opowieść o cudownym dziecku szachów Elizabeth „Beth” Harmon (Anya Taylor-Joy). Akcja serialu rozgrywa się w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, kiedy Beth, uzdolniona szachowo sierota, trafia do rodziny adopcyjnej. Sukcesy szachowe przeplatają się popadaniem w nałóg, którym Beth próbuje zagłuszyć traumy z przeszłości. Finałem będzie rozgrywka z radzieckim mistrzem szachowym (w tej roli sam Marcin Dorociński). Wciągający miniserial Netflix uwodzi nie tylko fabułą na podstawie książki autorstwa Waltera Tevisa, ale również magnetycznym spojrzeniem Anyi Taylor-Joy i klimatycznymi stylizacjami z lat 50. i 60.
Jeden z najdłuższych seriali Netflix, platformy znanej z bezceremonialnego kasowania seriali, udowadnia że nawet po 70. można znaleźć najlepszą przyjaciółkę. Akcja serialu kręci się wokół relacji Grace (Jane Fonda) i Frankie (Lily Tamlin), których mężowie wyjawiają że od lat mają ze sobą romans. Grace i Frankie zostają zmuszone, aby razem zamieszkać, mimo swojej wieloletniej niechęci. Szybko jednak okazuje się, że więcej je łączy niż dzieli i zaczynają nie tylko tworzyć wspólny biznes, ale również wspierać się w randkowaniu. Ten serial komediowy zakończył się po imponującej jak na seriale na platformie Netflix liczbie 7 sezonów.
Seriale komediowe Netflix. "Brooklyn 9-9" i 18 poprawiających nastrój seriali
Pierwszy serial produkcji Netflix, którego sukces wpłynął na rozwój streamingu w znanej nam formie to niemal szekspirowska historia o dążeniu do władzy. Francisa Underwooda (Kevin Spacey) poznajemy jako rzecznika dyscypliny partyjnej w amerykańskim Kongresie. Jego życiowym celem jest zniszczyć obecnego prezydenta, który nie obsadził go na wymarzonym stanowisku sekretarza stanu. W wprowadzeniu planu zemsty pomaga mu żona Claire (Robin Wright), która rozgrywa również własną grę. Ten polityczny thriller zakończył się po 6 sezonach, zaś finałowy sezon serialu powstał w atmosferze skandalu związanego z oskarżeniami Spacey’a o molestowaniu seksualne.
Serial produkcji francuskiej opiera się na serii książek Maurice’a Leblanca z początku XX wieku o genialnym złodzieju dżentelmanie Arsenie Lupin. W uwspółcześnionej adaptacji Netflixa główną rolę gra Omar Sy (znany z filmu „Nietykalni”) jako Assane Diop, syn imigranta z Senegalu. Diop wzoruje się na słynnym złodzieju, którego zna z podarowanej przez ojca książki a jednocześnie chce się zemścić za śmierć ojca, pośrednio spowodowanej przez zamożnego handlarza klejnotami. Lupin w momencie premiery był najchętniej oglądanym nieanglojęzycznym serialem Netflixa, zaś serial przyczynił się do ponownej popularności książek Maurice’a Leblanca.
Jeden z najbardziej przerażających seriali na Netflixie. Głównymi bohaterami serialu jest dwóch agentów FBI: Holden Ford (Jonathan Groff ) i Bill Tench (Holt McCallany), którzy pod koniec lat 70. postanowili współpracować przy łapaniu seryjnych morderców. Ich praca polegała na pogłębionej analizie działania seryjnych morderców. Za serial odpowiada David Fincher, stojący za sukcesem „Zaginionej dziewczyny”, a wśród producentów m.in. Charlize Theron. Netflix zakończył serial po dwóch seriach, mimo nadziei fanów na 3. sezon "Mindhuntera".
Jeden z najlepszych seriali Netflix to brutalna opowieść o działalności Pabla Escobara, najsłynniejszego kolumbijskiego barona narkotykowego. Odpowiedzialny za wprowadzanie kokainy na amerykański rynek Escobar staje się obiektem śledztwa amerykańskiej agencji do spraw zwalczania narkotyków, w tym Pedro Pascala jako Javier Peña, agenta DEA, współpracującego z kolumbijskim rządem. Nagrodzony szeregiem branżowych nagród "Narcos" był krytykowany za nieścisłości historyczne, w szczególności spotkał się z krytyką kolumbijskiego rządu wytykającego produkcji czarno-biały obraz wojny z narkotykami opowiedziany z amerykańskiej perspektywy. Twórcy serialu zrealizowali również miniserial o Griseldzie Blanco.
Serialowy hit Netflix z 2023 roku to wciągający serial akcji. Młody agent FBI Peter Sutherland (Gabriel Basso) jest częścią tajnej operacji Secret Sevice pod kryptonimem jako Nocny Agent. Przypadkowo zostaje wciągnięty w rozległy spisek, który zaczyna się od morderstwa dwójki tajnych agentów. Aby odkryć kto stoi za zabójstwem musi odnaleźć kreta wśród waszyngtońskiej elity i jednocześnie chronić byłą dyrektor generalną ds. technologii Rose Larkin przed ludźmi, którzy zamordowali jej ciotkę i wujka. W jednej z głównych ról nominowana do Oscara Hong Chau. Ten nowy serial czeka na drugą serię, którą prawdopodobnie obejrzymy w 2024 roku.
Ranking najlepszych seriali nie byłby pełen bez tej pozycji. "Orange is the New Black" to top 10 Netflixa, zaś jego bohaterką jest Piper Chapman (Taylor Schilling). Piper została zamieszana przez byłą dziewczynę Alex Vause (Laura Prepon) w handel narkotykami. 10 lat później Piper trafia za to do więzienia co staje się okazją nie tylko, aby skonfrontować się z przeszłością, ale poznać bogate spektrum kobiet, które trafiły do tego samego więzienia o minimalnym nadzorze. Główne bohaterki serialu to m.in. Nicky Nichols (Natasha Lyonne), narkomanka z bogatej rodziny czy Suzanne „Crazy Eyes” (Uzo Aduba), na początku jedyna sojuszniczka głównej bohaterki. Dynamiczna akcja i świetny portret relacji między kobietami zaowocował licznymi nagrodami dla tego serialu Netflix.
Jeden z najbardziej nagradzanych seriali Netflix. Fabuła serialu to historia doradcy finansowego Marty'ego Byrde'a (Jason Bateman), który po nieudanej transakcji dla meksykańskiej mafii proponuje zadośćuczynienie: zorganizowanie większej operacji prania pieniędzy w regionie Ozark w środkowym Missouri. Marty przenosi się zatem z rodziną (w roli jego żony Laura Linney) z przedmieść Chicago do letniskowej miejscowości Osage Beach w stanie Missouri. Na miejscu rodzina wplątuje się w konflikt z lokalnymi przestępcami, w tym z rodzinami Langmore (m.in. grana przez Julię Garner Ruth) i Snell, a później z mafią z Kansas City. Serial ma 4 sezony.
Jeden z najbardziej kultowych seriali Netflix, w dużej mierze odpowiedzialny za powrót mody na lata 80. To połączenie horroru z science fiction i serialem akcji pełne jest odniesień do popkultury tamtego okresu i twórczości m.in. Stevena Spielberga, Johna Carpentera, Stephena Kinga, George’a Lucasa, Ridleya Scotta i Jamesa Camerona. W niewielkim miasteczku w stanie Indiana w 1983 roku dochodzi do zaginięcia nastolatka Willa. Jego przyjaciele z pomocą lokalnego szeryfa i dziwnej dziewczynki o imieniu Eleven starają się odkryć co stało się z chłopcem. Serial okazał się startem do kariery m.in. dla takich aktorek jak Maya Hawke czy Millie Bobby Brown, którym towarzyszy m.in. Winona Ryder w roli matki zaginionego chłopca.
Kolejny serialowy hit Netflixa i jeden z najchętniej oglądanych seriali 2021 roku to to dowód, że serial koreańskie Netflix cieszą się dużą popularnością. Seong Gi-hun (Lee Jung-jae), główny bohater, to rozwiedziony ojciec, który utrzymuje córkę, schorowaną matkę i walczy z hazardowym nałogiem. Pewnego dnia Gi-hun otrzymuje od nieznajomego mężczyzny zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie, w którym może wygrać wielką sumę. Bohater przyjmuje zaproszenie i wraz z 455 innymi zadłużonymi osobami z różnych środowisk trafia w nieznane miejsce. Tam pod nadzorem zamaskowanych strażników uczestnicy rywalizują w serii zagrażających życiu zabaw dla dzieci. Serial zapoczątkował modę na charakterystyczne kostiumy i stał się pretekstem do dyskusji o nierównościach społecznych i płciowych w Korei, natomiast aktor Lee Jung-jae został twarzą kampanii marki Louis Vuitton. W lipcu 2023 roku rozpoczęto prace nad drugim sezonem serialu, zaś jesienią 2023 roku pojawi się pierwszy sezon reality show Netflixa wzorowany na Squid Games.
10 zaskakujących faktów o Squid Games
W 2022 roku nie było drugiego serialu Netflix, który odniósłby taki sukces jak „Wednesday”. Historia znanej z rodziny Addamsów Wednesday wpłynęła nie tylko na trendy muzyczne i TikTokowe szaleństwo, ale również powrót mody w gotyckim stylu. Odtwórczyni głównej roli Jenna Ortega zrobiła błyskawiczną karierę. Wednesday to buntownicza samotniczka, która izoluje się nawet od swojej oryginalnej rodziny (w roli jej matki Morticii Catherine Zeta-Jones). Po kolejnym incydencie w normalnym liceum Addamsowie decydują się, aby wysłać córkę do Akademii Nevermore, szkoły dla młodzieży ze zdolnościami paranormalnymi. Tutaj również Wednesday ma trudności w odnalezieniu się, zaś aklimatyzację utrudnia śledztwo w sprawie tajemniczych morderstw. Reżyser Tim Burton połączył w serialu typową dla siebie makabrę i humor, zaś jego wizję realizują m.in. Chrisitina Richie, oryginalna Wednesday, w roli nauczycielki w akademii.
To jeden z najlepszych seriali dostępnych na Netflixie. Głównym bohaterem serialu jest nieśmiały nastolatek Otis (Asa Butterfield), który zaczyna prowadzić klinikę porad seksualnych dla swoich rówieśników z liceum. Doświadczenie czerpie z wiedzy swojej matki, Jean (Gillian Anderson), doświadczonej seksuolożki.
Najlepszy serial Canal Plus? Doradzamy co obejrzeć na tej platformie
Serial przedstawia historię powodzi we Wrocławiu w 1997 roku. Wciągający serial akcji skupia się wokół postaci hydrolożki Jaśminy Tremer (Agnieszka Żulewska), która doradza lokalnym władzom, jednocześnie próbując rozwiązać problemy osobiste. Świetny polski serial produkcji Netflix.
"Wielka woda", "Kierunek noc". Sprawdź najlepsze seriale katastroficzne
Najlepsze brytyjskie seriale na Netflix? Guy Ritchie, twórca serii filmów "Sherlock" opowiada o młodym arystokracie, który po śmierci ojca odkrywa, że rodzinna posiadłość służy produkcji maruhuany. Wplątuje się w mafijne porachunki, które mogą źle się dla niego skończyć.
Najlepsze polskie seriale. Top 15
Najlepsze produkcje ostatnich lat made in Poland to często dzieła Jana Holubka. Tak też jest z "Rojstem", których należy do świetnych seriali osadzonych w siermiężnej przeszłości. Rok 1984, zachodnia Polska. Dochodzi do serii zabójstw. Milicja obywatelska szybko znajduje podejrzanego, jednak sprawę drąży dwóch dziennikarzy: doświadczony Witold Wanycz (Andrzej Seweryn) oraz początkujący Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik).
Najlepsze seriale kryminalne Netflix: "Peaky blinders", "Kalifat" i nie tylko